XX Tytuvėnų vasaros festivalio pabaigos koncertas su Lietuvos nacionaliniu filharmonijos simfoniniu orkestru, solistu iš Ukrainos Aleksey Semenenko ir dirigentu Robertu Šerveniku
XX-ojo Tytuvėnų festivalio uždarymo koncerte kartu su Lietuvos nacionalinės filharmonijos simfoniniu orkestru smuiku grieš solistas iš Ukrainos Aleksey Semenenko. Odesoje gimęs ir Vokietijoje gyvenantis muzikantas 2012 m. debiutavo laimėdamas jaunųjų koncertų atlikėjų perklausas (Young Concert Artists Series) Niujorke, tačiau pasaulinis pripažinimas atėjo 2015 m. Belgijoje vykusiame viename didžiausių pasaulio Karalienės Elžbietos konkursų, pelnė II vietą. Aleksey koncertavo kaip solistas su Berlyno simfoniniu orkestru, Karališkuoju Concertgebouw orkestru, Sietlo simfoniniu orkestru, Belgijos nacionaliniu orkestru ir daugeliu kitų. Pastaruoju metu jis buvo pakviestas dalyvauti Senos, Čeltnamo ir Edinburgo festivaliuose, kaip solistas pasirodė su BBC nacionaliniu Velso orkestru ir BBC filharmonijos orkestru. Aleskey neseniai baigė BBC Naujosios kartos menininkų programą, skirtą perspektyviems jauniesiems menininkams. Po debiuto Kenedžio centre laikraštis “Washington Post” rašė: “Semenenko… ištyrinėjo kiekvieną kompozitoriaus vaizduotės kampelį… tikras triumfas”. Pastaraisiais metais jaunasis smuikininkas Semenenko tapo vienu iš pasaulio smuikininkų elito atstovų kaip solistas ir kaip kamerinės muzikos atlikėjas.
Kartu su solistu pirmą kartą festivalio istorijoje gros Lietuvos nacionalinės filharmonijos simfoninis orkestras (LNSO), meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas. LNSO yra vienas brandžiausių bei žymiausių Lietuvos orkestrų. Jau keliasdešimt metų aktyviai koncertuojantis Lietuvoje ir svetur LNSO – nepakeičiamas mūsų šalies muzikinio gyvenimo dalyvis ir nacionalinės kultūros puoselėtojas, bene ryškiausias Lietuvos ir Baltijos šalių kultūros skleidėjas, savo veikloje nuosekliai jungiantis baltišką ir europietišką muzikos atlikimo tradicijas.
Koncerte skambės XIX a. vokiečių kompozitoriaus, pianisto, vargonininko ir dirigento Felix Mendelssohn (1809–1847) koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 2 op. 64. Kompozitorius buvo romantikas, kuris rėmėsi klasikinėmis tradicijomis. Parašyti koncertą smuikui e-moll įkvėpė draugystė su orkestro koncertmeisteriu, žymiu smuikininku Ernst Victor Carl Ferdinand David. Trys koncerto dalys atliekamos be pertraukos. Lyrizmas ir virtuoziškumas, išlaikytas balansas tarp solisto ir orkestro, tembrų kontrastai ir ekspresija, solisto melodijos akompanuojant orkestrui ir priešingai, orkestro temos solisto pasažų fone sukuria nepaprastai įvairiaspalvį kūrinį.
Antrasis koncerte skambėsiantis kūrinys- romantizmo pradininko Franz Schubert (1797- 1828)- simfonija Nr. 5 (1816). Tai vienintelė Schubert simfonija, kurioje kompozitorius nenaudoja trimitų, klarnetų ir timpanų. Todėl kūrinys kartais vadinamas simfonija be trimitų ir būgnų. Ši simfonija dažnai apibūdinama kaip kūrinys, atiduodantis pagarbą klasikinės muzikos meistrams Mozartui ir Haydnui. Keturių dalių simfonija pradedama energinga allegro dalimi, po kurios seka lėtesnė andante con moto antroji dalis, jei pirmoji dalis yra šuolis, tai antroji – minkštas nusileidimas. Andante con moto dainuoja, vietomis net atsidūsta. Trečioji simfonijos dalis menuetto allegro molto, pasižymi Wolfgango Amadeus Mozarto 40-osios simfonijos menuetto chromatiškumu. Pabaigoje skamba trumpiausia visų simfonijos dalių- allegro vivace, kuri kaip ir pirmoji dalis yra veržli ir linksma, pilna harmoninių netikėtumų.
Programa:
Felix Mendelssohn – koncertas smuikui ir orkestrui Nr. 2 op. 64
Franz Schubert – simfonija Nr. 5 B-dur
Atlikėjai:
LIETUVOS NACIONALINĖS FILHARMONIJOS SIMFONINIS ORKESTRAS
Meno vadovas Modestas Pitrėnas
ALEKSEY SEMENINKO (smuikas, Ukraina)
Dirigentas:
ROBERTAS ŠERVENIKAS