Tytuvėnų Festivalis

Debiutai – fortepijoninis trio „Meta”

XIX Tytuvėnų vasaros festivalio koncertas- debiutas fortepijoninis trio „Meta“

Į ansamblį susibūrę jauni ir entuziastingi muzikantai savo debiutinio koncerto Tytuvėnų festivalyje metu sieks užburti klausytoją muzikos „poetika“ ir lengvumu. Trio „Meta“- nuo pat ansamblio susiburimo aukštai vertinami muzikos kritikų dėl savo ypatingos darnos ir gilaus skambesio. Jau pirmaisiais muzikavimo kartu metais ansamblis laimėjo I vietą XVIII tarptautiniame Lietuvos kompozitorių kamerinės muzikos atlikimo konkurse, Vilniuje. Be daugybės tarptautinių apdovanojimų drauge visi trio nariai sukaupę ne tik plačią patirtį kaip kamerinės muzikos atlikėjai, tačiau ir kaip solistai – koncertavę įvairiose Lietuvos, Vokietijos, Italijos, Suomijos, Vengrijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kinijos, Rusijos, Pietų Amerikos scenose. Muzikantai groję Lietuvos nacionalinės filharmonijos, Gewandhaus (Leipcigas), Konzerthaus (Berlynas), St. Martinin-the-Fields, the Roundhouse (Londonas) publikoms. Savo meistriškumą jie tobulinę pas tokius atlikėjus, kaip Pascal Devoyon, Daniel Garlitsky, Davidas Geringas, Kevin Kenner, Barbara Lüneburg. Kaip ansamblis, dalyvavo Hatto Beyerle, Avedis Kouyoumdjian, Othmar Müller, Johannes Meissl, Candida Thompson, Marta Gulyás, Patrick Jüdt, Peter Schuhmayer, Hanns-Martin Schreiber meistriškumo kursuose. 

Liepos 23- ąją Baisiogalos dvare trio atliks lietuvių kompozitoriaus Arvydo Malcio kūrinį- „Erškėčių akys“. Arvydo Malcio kitoniškumą aprašiusi Beata Baublinskienė teigia, jog kompozitoriaus kūryba remiasi „muzikos poetikos“ idėja. Kitaip nei dauguma šiuolaikinių kūrėjų, A. Malcys vietoje novatoriškumo ieško aplink vykstančių reiškinių šaknų. Jis arsigręžia į ant kontrkultūros sunaikinimo ribos atsiduriančias žmogaus erdves ir svarbius dalykus: žmogiškąsias aistras, kovas, pakilimus ir nuosmukius, meilę, mirtį ir draugystę, vienatvę, laikinumą ir amžinybę. ”Klausytojas mano muzikoje turi jausti tam tikrą kultūrinę terpę, kultūrinį lauką, suvokti muzikinių ženklų, akcentų bendrumus. Jie neturėtų jo įpareigoti ir gluminti, kad kažko nežino, nesuprato, ar apsimesti – jei nesuprantu, tai turbūt ir bus menas…“. Koncerte taip pat skambės Johaneso Bramso kompozitoriaus atostogų Šveicarijoje metu parašytas fortepijoninis trio, o koncertą užbaigs tradicinės tango muzikos revoliucionieriumi laikomo, su tango sujungusio džiazo, klasikinės muzikos elementus ir sukūrusio taip vadinamą „naująjį tango“ (Nuevo tango) Astoro Piacolos „Keturi metų laikai iš Buenos Aires“. Pastarasis kūrinys, originaliai sukurti kaip keturios atskiros kompozicijos. Kaip ir nurodo pavadinimas, šiuo opusu autorius garsais pasakoja apie metų laikus Argentinos sostinėje.

„Esame labai laimingi, galėdami būti Tytuvėnų festivalio dalimi. Esame paruošę įvairiapusią, skirtingų ne tik laikotarpių, tačiau ir nuotaikų programą, kurioje, neabejojame, kiekvienas klausytojas ras sau kažką artimo. Tai programa, apjungianti tris skirtingas kultūras. Čia – ir kontrastingi Malcio sąskambiai, ir ilgos, plačios Brahmso melodijos, o taip pat ir nuo pirmųjų garsų “užkabinantys” Piazzollos ritmai. Nekantraujame šia muzika bei joje skambančiomis istorijos pasidalinti su festivalio publika!“- teigia fortepijoninio trio „Meta“ nariai. 

 

Programa:

ARVYDAS MALCYS (1957 –  ) 

„Erškėčių akys“

 

JOHANESAS BRAMSAS (Johannes Brahms, 1833- 1897)

Fortepijoninis trio Nr. 3, c-moll, op.101/  Piano Trio No. 3 in C minor, op. 101

  1. Allegro energico; 
  2. Presto non assai; 
  3. Andante grazioso; 
  4. Allegro molto.

 

ASTORAS PIACOLA (Ástor Piazzolla, 1921- 1992)

„Keturi metų laikai iš Buenos Aires“/ Four Seasons of Buenos Aires

  1. Pavasaris; 
  2. Vasara; 
  3. Ruduo;
  4. Žiema.

 

Atlikėjas:

Fortepijoninis trio „META“

MARIJA PRANSKUTĖ (smuikas)

DEIVIDAS DUMČIUS (violončelė)

JULIJA BAGDONAVIČIŪTĖ (fortepijonas)