Tytuvėnų Festivalis

Festivalio pabaigos koncertas

XIX Tytuvėnų vasaros festivalio pabaigos koncertas su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir soliste iš Ukrainos Diana Tishchenko

XIX-ojo Tytuvėnų festivalio uždarymo koncerte kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru smuiku grieš solistė iš Ukrainos Diana Tishchenko. Kryme gimusi ir Berlyne gyvenanti smuikininkė po pirmojo savo koncerto 2014m. kartu su Vokietijos simfoniniu orkestru sulaukė itin gausaus kritikų pripažinimo. „Der Tagesspiegel“ apie jaunosios muzikantės atliktą Dmitrijaus Šostokovičiaus koncertą smuikui Nr.1 rašė: „Nepaliaujamo, niuansų turinčio intensyvumo tonu ji atveria mūsų akis į šio kūrinio vidinę dramą […] Tiesiog genialu!“. Smuikininkė tituluojama viena išskirtiniausių jaunųjų muzikančių, kurią „The Strad“ išskyrė už  jos „…galią sužavėti publiką savo dideliu gestu ir stipria asmenybe“. Diana taip pat yra Europos koncertų salių organizacijos (ECHO) žvaigžde. Dalyvaudama itin prestižinėje „Kylančios žvaigždės“ programoje, Diana koncertavo garsiausiose Europos koncertų salėse, įskaitant „Philharmonie de Paris“, „Casa da Musica Porto“, „Elbphilharmonie Hamburg“ ir daugelyje kitų. 

 

Koncerte skambės Franco Šuberto „Nebaigtoji simfonija“. Romantizmo epochos kūrėjas savo simfonijose atsisakė momumentalaus herojiškumo ir vietoje jo pristatė romantizmo esteninius idealus atitinkantį lyrinės dramatinės simfonijos tipą. VIII-osios simfonijos pavadinimas „Nebaigtoji“ atsirado ne todėl, kad kompozitorius nespėjo jos pabaigti, bet todėl, jog kūrinys sudarytas tik iš dviejų dalių, vietoj įprastų keturių. Abi „Nebaigtosios simfonijos“ dalys yra lyrinės, panašaus charakterio. Tik pirmojoje dalyje daugiau dramatiškų momentų, o antroji yra kupina rimties ir svajingumo. 

Antrasis koncerte skambėsiantis kūrinys- aistra filosofijai ir literatūrai pasižymėjusio vokiečių kompozitoriaus Johaneso Bramso koncertas smuikui D-dur, op 77. Tai vienintelis šiam instrumentui skirtas koncertas visoje kompozitoriaus kūrybinėje viografijoje. Bramso koncertas smuikui kritikų laikomas vienu iš keturių didžiųjų vokiečių smuiko koncertų kartu su Liudviko Van Bethoveno, Makso Brucho ir Felikso Mendelsono kūryniais. 

„Aš galvoju tik apie muziką, o jei tai tęsis taip, 

Pavirsiu akordu ir dingsiu danguje.“

Brahmsas laiške vokiečių kompozitorei ir pianistei Klarai Šuman

 

Plačiau apie solistę: http://dianatishchenko.com/en/biography 

Programa

FRANCAS ŠUBERTAS (Franz Schubert, 1797-1828)

„Nebaigtoji simfonija“ Nr.8, b-mol, D.759/ Unfinished Symphony No. 8 in B minorD. 759

 

JOHANESAS BRAMSAS (Johannes Brahms, 1833- 1897)

„Koncerto smuikui ir orkestrui“ Op. 77, D-dur/ Violin Concerto in D major, Op. 77

 

Atlikėjai:

LIETUVOS VALSTYBINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

Meno vadovas Gintaras Rinkevičius

DIANA TISHCHENKO (smuikas, Ukraina)

 

Dirigentas:

 ROBERTAS ŠERVENIKAS