Tytuvėnų Festivalis

Keliaujantys muzikai

Liepos 22 d. 15 val.

Baisogalos dvaras

„Keliaujantys muzikai“

Klementina Venciūtė – smuikas, Augustas Gocentas – violončelė,

Lukas Gedvilas – fortepijonas
XX Tytuvėnų vasaros festivalio koncertas „Keliaujantys muzikai“

Debiutiniam koncertui Tytuvėnų festivalyje į kamerinį ansamblį susibūrę svetur gyvenantys, jauni ir entuziastingi lietuvos muzikantai Klementina Venciūtė- smuikas, Augustas Gocentas- violončelė ir Lukas Gedvilas- fortepijonas, klausytojus sieks užburti muzikiniais kontrastais ir emocionalumu. Koncerto metu skambės retai koncertų salėse atliekamų kompozitorių kūriniai.

Liepos 22- ąją Baisogalos dvare trio atliks vienos žymiausių XIX a. pianistės ir kompozitorės Clara Schumann (1819- 1896) fortepijoninį trio g- moll op 17. Šį trio Clara rašė laukdamasi ketvirtojo vaiko ir slaugydama stipriai sergantį vyrą Robert Schumann. Būtent pastarojo įtaka ir romantinis stilius jaučiamas trio. Pirmosios dalies sonata skamba tvirtai ir ryžtingai, dvi vidurinės dalys scherzo ir andante gana švelnios, kupinos lyrinės šilumos ir pakilaus patoso. Finale skamba dramatinės formos ir kontrapunktas. Nors visam kūriniui būdingas ekspresyvus santūrumas, jis meistriškai aprėpia fortepijoninio trio intymumą ir sukuria nuostabiai subalansuotą faktūrą. Koncerte taip pat skambės Fazıl Say (g. 1970)- trio „Kosminis šuolis“ op. 46. „Kosminis šuolis“- tai įspūdingas šuolis iš stratosferos. Šioje kompozicijoje Say vaizduoja kiekvieną šuolio etapą nuo pakilimo iki saugaus nusileidimo Žemėje. Fazıl Say- vienas garsiausių Turkijos pianistų ir kompozitorių, kurio kūrybai būdingas ekspresyvumas, gausi orkestruotė, šokių, rapsodijos bruožai, gausiai naudojami tradiciniai rytų instrumentai.

Koncertą užbaigs žydų kilmės lietuvių kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos bei kitų apdovanojimų laureato, laikomo vienu garsiausių šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių Anatolijaus Šenderovo (1945- 2019)- trio Nr. 2 „In memoriam“. Kompozitoriaus muzika ekspresyvi, įtaigios dramaturgijos, pasižyminti tembrų, dinamikos ir faktūros įvairove. Daugumai kūrinių būdinga nuosaikiai moderni muzikos kalba su įvairių šiuolaikinių technikų elementais. „Trio Nr. 2“ sukurtas 1984 metais ir dedikuotas kompozitoriaus Stasio Vainiūno atminimui bei visiems menininkams, per anksti palikusiems šį pasaulį. Trio gretinami kontrastingi epizodai – tai puikiai atpažįstamas A. Šenderovo muzikos dramaturgijos braižas.

 

Koncerto programa:

Clara Josephine Wieck Schumann –  fortepijoninis trio g-moll op.17

Fazıl Say trio „Space Jump“op. 46

Anatolijus Šenderovas – trio Nr. 2 „In memoriam“